Inżynierowie - jakiego wynagrodzenia mogą się spodziewać? » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Inżynierowie - jakiego wynagrodzenia mogą się spodziewać?

Tytuł inżyniera otwiera drzwi do satysfakcjonującej kariery zawodowej, również pod względem finansowym. Wysokość wynagrodzenia zależy jednak od wielu czynników, takich jak doświadczenie, wykształcenie oraz branża.

1. Wynagrodzenie inżyniera a branża

Kierunek studiów bezpośrednio wpływa na wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Dane z 2017 r. pozwoliły określić przeciętne zarobki (medianę) w poszczególnych branżach (https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/zarobki-inzynierow-przeglad). Na wysokie wynagrodzenie możesz liczyć po ukończeniu informatyki lub telekomunikacji – nawet do 7600 zł brutto. O nieco ponad 1000 zł mniej zarabiają absolwenci automatyki oraz robotyki. Zbliżone wartości wynagrodzenia, zazwyczaj nieprzekraczające 5600 zł brutto, otrzymują inżynierowie konstruktorzy, elektrycy i mechanicy. Z kolei wynagrodzenie rzędu 5000 zł brutto przysługuje osobom, które zdecydowały się na ukończenie kierunków związanych z budownictwem.

2. Wysokość wynagrodzenia a wykształcenie

Wysokość wynagrodzenia jest zależna także od zdobytego wykształcenia. Warto stale dbać o swój rozwój – dobrym pomysłem może być ukończenie studiów podyplomowych lub MBA. Dodatkowe wykształcenie jest ważnym atutem w oczach pracodawcy, co może wpłynąć na wysokość zarobków. Szanse na wyższe wynagrodzenie mogą także wzrosnąć w przypadku osób podejmujących działalność naukową – stopień doktora nierzadko otwiera drzwi do kariery na satysfakcjonującym stanowisku.

3. Pensja a doświadczenie

Niemałe znaczenie w kontekście wysokości zarobków ma zdobyte przez inżynierów doświadczenie. Im większy staż pracy i więcej zdobytych umiejętności, tym wyższe wynagrodzenie. Przykładowo, absolwenci informatyki, którzy zajmują się programowaniem, już po ukończeniu studiów mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, które później stale rosną.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic