Młody człowiek i morze obowiązków – praca na studiach dziennych » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Młody człowiek i morze obowiązków – praca na studiach dziennych

Studiujesz dziennie, prawdopodobnie w większym mieście; koszty utrzymania są wysokie i wcale nie rokują poprawy. Wśród całego przypływu terminów, rozliczeń z frekwencji i domowych zmagań z programem uniwersyteckim, piętrzy się kolejna fala - płynności finansowej. Wstrzymujesz oddech i czekasz na nieuchronne, pytając:

Czy warto wejść w młyn pracy na studiach dziennych?

Zwykle warto. Nikt nie mówi, że dobrym pomysłem jest wysiłkowa praca na pełny etat, po której będziesz miał niewiele siły na naukę i problemem będzie nawet wstawanie na zajęcia – to raczej rozwiązanie dla tych, którzy nie mają innej możliwości. Jednak praca na pół lub ¾ etatu, którą da się wygodnie wpleść między godziny spędzane na uczelni, to dobry pomysł z kilku powodów.

Odciążenie finansowe może pozwolić Ci odłożyć w tył głowy obawy związane z pieniędzmi - już samo to przełożyć się może na standard Twojego życia socjalnego, a na dłuższą metę może też wpłynąć korzystnie na codzienne samopoczucie. Czy to poczucie niezależności od wpływów rodziny, czy cenne materiały naukowe, a nawet droższy apartament bliżej wygód metra - to ledwie warstwa zysków z pracy na studiach dziennych.

Jednak najbardziej wymierne korzyści przynosi inwestycja w przyszłość - to dlatego tu jesteś. W dobie ogromnej konkurencji zawodowej, dyplom i tytuł przemówią za Ciebie nie głośniej, niż doświadczenie w branży.

Szkoła życia po wykładach

Studia to idealny czas na rozwój praktyczny i nic, co nadprogramowo osiągniesz, nie pójdzie na marne. Z tym łączy się pojęcie stażu zawodowego - wielu studentów odkłada tę ważną kwalifikację na po-edukacyjny plan, tracąc możliwość podjęcia wymarzonej pracy tuż po zakończeniu nauki. Doświadczenie w pracy w Twojej profesji ustawi Cię o setkę kandydatów bliżej zatrudnienia w przyszłości!

Twoją naczelną obawą może być brak dyspozycyjności czy kwalifikacji. Niepotrzebnie. Jako student, jesteś atrakcyjnym nabytkiem dla rekrutującej firmy; z Twoim statusem łączy się oszczędność podatkowa (student podlega pod ubezpieczenie społeczne rodziców, zwalniając pracodawcę z obowiązku odprowadzania składek). Ta z kolei zaowocować może godniejszą płacą “na rękę”, wyrównującą niski godzinowy wymiar pracy.

W dodatku studenci często chcą się wykazać w swojej pierwszej pracy, są więc pracowici i ambitni. Wyróżniają się też lepszą zdolnością aklimatyzacji w warunkach technologicznych. Nie bez znaczenia jest też obierany przez Ciebie kierunek i nabywana wiedza, z której pracodawca zechce skorzystać. Osoby młode, jeszcze nie przytłoczone zawodową rutyną, są często dynamiczne i pomysłowe. Bądź świadom tych atutów!

Jak pogodzić rygor studiów dziennych z pracą?

W zależności od kierunku i uczelni, Twoje możliwości będą różne. Świat pracy i nauki nie zawsze zakręci się wokół Ciebie; w pierwszej kolejności przedyskutuj temat z tymi wykładowcami, których zajęcia najmocniej mogą kolidować z dłuższymi godzinami pracy. Zorientuj się w metodach klasyfikacji przedmiotów, a także w warunkach odrabiania zajęć obowiązkowych. Dowiedz się, jak dorabiają koledzy ze starszych lat – może istnieją jakieś rozwiązania np. pracy zdalnej związanej z przyszłym zawodem, z których możesz skorzystać?

Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto będzie spytać o możliwości płatnego stażu na wydziałach uczelni bądź jej wakatów na stanowiska porządkowe i biurowe (sprzątanie, prosta księgowość, opieka biblioteczna).

Polując na oferty zewnętrzne, zorganizuj się wokół tych kilku czynników:

• Praca zdalna - komfort i dyspozycyjność, jaką w niej uzyskasz, pozwolą Ci we własnym zakresie wykonywać powierzone zadania. Specyfika tej pracy nie wejdzie w drogę Twoim akademickim obowiązkom i harmonogramom.
  • Elastyczny czas pracy - to właśnie czas jest na studiach dziennych najskromniejszym zasobem. Przeczesuj rynek ofert za posadami, które pozwolą Ci na pracę w weekendy, a w dni tygodnia - nie wymuszą na Tobie pełnego wymiaru godzin.
  • Prace w sezonie letnio-zimowym - dobieraj oferty tak, by nie obciążyć się dodatkowym wysiłkiem w czasie sesji.

Nie zapominaj o priorytecie: praca nie powinna zaważać na obowiązkach studenckich. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie pogodzić obojga, postaw na edukację, a pracę przełóż na okres wakacyjny. W każdym razie, jeśli trafia się okazja lub czujesz, że przydałoby się wesprzeć finansowo, nie bój się spróbować swoich pierwszych prac. Zdobędziesz nowe umiejętności i obycie, które zaowocuje w przyszłej karierze

Źródło artykułu: portal z ofertami pracy Aplikuj.pl.