Otwartość kulturowa – dlaczego jest ważna w dużych korporacjach? » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Otwartość kulturowa – dlaczego jest ważna w dużych korporacjach?

Duże korporacje coraz częściej oferują pracę w międzynarodowym środowisku. Kontakt z pracownikami z innych krajów może być źródłem stresu. Warto pokonać bariery językowe i czerpać korzyści z nowej sytuacji zawodowej.

Otwórz się na naukę

Nawiązanie relacji z osobami z innych krajów nie będzie możliwe bez znajomości języków obcych. Z myślą o pracy w międzynarodowym środowisku warto zadbać o swoje umiejętności. Obecnie większość zatrudnionych w korporacjach płynnie posługuje się angielskim, niezależnie od kraju pochodzenia. W wielu firmach jest to obowiązkowy wymóg.

Wykaż się ciekawością i akceptacją

Decydując się na pracę w międzynarodowym środowisku, musisz przygotować się na kontakt z innymi kulturami. Najlepszym sposobem jest przyjęcie pozytywnego nastawienia, bez zwracania uwagi na różnice. W zamian za to warto skupić się na podobieństwach i znaleźć wspólne cechy między kulturami. Należy także uświadomić sobie, że poznawanie różnic może być ciekawym doświadczeniem. Przykładem jest chociażby zaznajomienie się ze smakami kulinarnymi charakterystycznymi dla innych krajów. Współpracownicy z Japonii, Niemiec, Francji czy Włoch mogą podzielić się przyzwyczajeniami, które wprowadzimy również do swojej kuchni.

Poznaj nowe metody pracy

Osoby z różnych kręgów kulturowych często mają inne przyzwyczajenia dotyczące sposobów realizowania obowiązków zawodowych. Od współpracowników z innych krajów można nauczyć się nowego podejścia do pracy. Przykładem mogą być Japończycy, którzy są znani z prowadzenia dokładnych analiz i nakierowania na uzyskanie konkretnych rezultatów.

Praca w międzynarodowym środowisku to świetny pretekst do wymiany zawodowych doświadczeń. Warto otworzyć się na obce kultury, aby czerpać korzyści z bliskiej współpracy ze specjalistami z różnych krajów.

Przeczytaj również: