Pierwsza praca – lepiej zdalnie czy w biurze? » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Pierwsza praca – lepiej zdalnie czy w biurze?

Zarówno praca zdalna, jak i praca w biurze posiadają różne zalety i wady. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i czy potrafisz samodzielnie planować swój czas. Pomyśl też, czy dysponujesz odpowiednim zapleczem technicznym, aby wykonywać obowiązki zawodowe na odległość.

Przygotuj miejsce pracy

Osoby, które na początku swojej drogi zawodowej wybierają home office, muszą zadbać o dostęp do niezbędnych urządzeń. Wykonywanie obowiązków z dala od biura może oznaczać brak dostępu do firmowego komputera, drukarki i stanowiska przystosowanego do pracy. Kluczowa jest przede wszystkim łączność z Internetem, aby zadbać o stały kontakt z przełożonym i współpracownikami. Nierzadko tryb home office wiąże się także z koniecznością zainstalowania na komputerze specjalnego oprogramowania lub narzędzi. W biurze do dyspozycji pracownika zostaje oddane odpowiednio przygotowane stanowisko – w domowym zaciszu samemu trzeba zadbać o wygodne krzesło, biurko i oświetlenie.

Home office – brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi

Pierwsza praca to zarazem okazja do zawarcia nowych znajomości z osobami z branży. W przypadku zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych jest to znacznie utrudnione. Dla wielu osób brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi stanowi istotny minus tego rozwiązania. Z pewnością home office nie sprawdzi się również w przypadku pracowników, którzy nie są pewni swoich umiejętności i woleliby podejmować aktywność zawodową z bezpośrednim wsparciem przełożonego.

Praca zdalna a możliwość studiowania

Zdalny tryb pracy jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę dla studentów, którym zależy na pogodzeniu nauki ze zdobywaniem pierwszych umiejętności zawodowych. Brak narzuconego grafiku i możliwość wykonywania obowiązków w dowolnych godzinach to w tym przypadku znamienne atuty. Dla osób studiujących w trybie dziennym home office stanowi najlepsze rozwiązanie.

Pierwsza praca pozwala na zdobycie zawodowych umiejętności. Z powodzeniem można się w niej realizować nie tylko w biurze, ale też w ramach home office – kluczem do sukcesu są motywacja i odpowiednia organizacja.

Przeczytaj także: