Praca za granicą – czy warto wyjeżdżać na stałe? » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Praca za granicą – czy warto wyjeżdżać na stałe?

Wybór ścieżki kariery to nie lada problem, nawet dla największych pasjonatów, którzy dokładnie wiedzą, z jakim zajęciem chcą wiązać przyszłość. Wybór miejsca, przez które ta ścieżka przebiegnie, jest tym poważniejszą decyzją. Choć era amerykańskiego snu powoli przemija, praca za granicą nadal pociąga młodych ludzi –wyjątkowością nowych doświadczeń, jak (i przede wszystkim) wizją szybkich zarobków. Czy warto jednak zapuścić korzenie na obcej ziemi?

Różnice zarobkowe między Polską a krajami silniejszej waluty

Wpływ na Twój standard życia mają, oczywiście, przede wszystkim zarobki i to dla nich najczęściej rozważamy wyjazd za granicę. Siła obcej waluty to rzecz kusząca, zwłaszcza, gdy przeliczasz ją na rodzime złotówki, a one mnożą się przed Twoimi oczami.

Siła waluty to jedno, zaś wysokość zarobków to drugie – te dwa czynniki nie zawsze idą w parze. Dla przykładu: islandzka korona, choć stanowi jedynie 0.031 polskiego złotego w przeliczeniu 1:1, wypłacana jest w setkach tysięcy jednostek wedle najniższej krajowej. Wobec tego, na pierwszy rzut oka, jest walutą słabą, lecz jej podstawę stanowi po prostu mocne rozbicie jednostkowe - korona sama w sobie jest walutą dość prężną.

Z drugiej strony stoi, przykładowo, funt brytyjski – na chwilę obecną stanowiący 5.05 polskiego złotego w przeliczeniu 1:1. Czego większość młodych zarobkowiczów nie bierze pod uwagę, to fakt, iż minimalna krajowa, jaką najprawdopodobniej na start otrzymają, wyniesie od 6.15 do 8.21 GBP za godzinę. Średnio przełoży się to na 290 zł za ośmiogodzinną zmianę – co nie stanowi pięciokrotności polskich zarobków, wbrew przelicznikowi walutowemu.

Dlaczego jest to istotne? Otóż wizja pracy za granicą często postrzegana jest błędnie i przez pryzmat siły walutowej. Warto dokładnie przeanalizować minimalne oraz średnie płace względem waluty, w której otrzymywać będziesz pensję.

Koszty zakwaterowania, wyżywienia, mediów, komunikacji i rozrywek w krajach silnej waluty często znacznie przerastają polskie. Często więc, zarabiając na obczyźnie więcej, wydamy na życie również więcej niż w Polsce. Dla przykładu: w Wielkiej Brytanii własne, niezależne lokum z dwiema sypialniami wyniesie Cię średnio 900 GBP miesięcznie, a i nawet samodzielny pokój wraz z wydatkami przekroczy 500 GBP miesięcznie. Koszty komunikacji teżposzybują w górę, łącząc się w nawet trzykrotnie wyższe miesięczne wydatki względem Polski. Na Islandii zaś, te same aspekty życia niezależnego wyniosą ponad 1/3 minimalnej krajowej.

Czy warto więc zapuścić korzenie za granicą?

To oczywiście zależy, na czym Ci zależy i gdzie chcesz zamieszkać. W krajach wyższych standardów zatrzymać Cię może wymarzona kariera, walory kulturowe i lepsze warunki zatrudnienia. Jednak taka ścieżka dotyczy raczej stanowisk specjalistycznych. Faktem jest, iż rozwój zawodowy oraz przyszłe awanse jedynie pomnożą Twoją zdolność majątkową.

Jednak realia nie zawsze wyglądają w ten sposób i warto mieć to na uwadze. Nawet mając wysokie kwalifikacje w danej dziedzinie oraz znajomość języka państwa, do którego się wybierasz, możesz mieć problem ze znalezieniem pracy innej niż fizyczna, na produkcji czy w usługach. Wynika to z oczywistych względów – podobnie jak w Polsce, pracodawcy skłaniają się do zatrudniania w pierwszej kolejności kandydatów swojej narodowości, chyba że stanowisko jest typowo międzynarodowe lub wymaga znajomości dokładnie tego rynku czy języka, który jest Twoim rodzimym.

Wobec tego warto zastanowić się nad kompromisem – pracą tymczasową za granicą, która pozwoli rozeznać się w danym rynku pracy i zarobić dodatkowe pieniądze, po czym wrócić i kontynuować ścieżkę rozwoju w ojczyźnie. Gospodarka aktywnie odżywa, oferując młodym ludziom szersze perspektywy kariery. Pieniądze z pracy za granicą, odłożone i wykorzystane w Polsce, pomogą w opłaceniu studiów, kursów, godnych warunków życia oraz rozpoczęciu własnej działalności – co na obczyźnie dla przyjezdnych nie jest proste.

Inne poradniki i informacje o rynku pracy, a także ogłoszenia z okolicy znajdziesz na Aplikuj.pl.