Specjaliści ds. IT poszukiwani – na jakie pensje i benefity mogą liczyć? » Biuro karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Biuro Karier - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Specjaliści ds. IT poszukiwani – na jakie pensje i benefity mogą liczyć?

Specjaliści ds. IT to jedna z najbardziej poszukiwanych grup pracowników. Zapotrzebowanie widoczne jest w ofertach pracy – ogłoszenia kierowane do przedstawicieli IT stanowiły w 2018 r. 15 % ogólnej liczby ofert publikowanych na Pracuj.pl. Programista PHP i baz danych czy starszy programista JAVA mogli liczyć na pensje przekraczające 8000 zł brutto.

Z raportu Pracuj.pl: „Rynek Pracy Specjalistów 2018. Kogo szukali pracodawcy?” możemy dowiedzieć się, że najpopularniejszą grupę pracowników stanowili eksperci od handlu i sprzedaży (31 % ofert pracy),  obsługa klienta ( 22% ofert pracy), a także... pracownicy z branży IT (15 % ofert pracy). Według danych Komisji Europejskiej specjaliści z branży IT stanowią zaledwie 2,8% całej siły roboczej w Polsce. Jak twierdzą eksperci Pracuj.pl, zapotrzebowanie na kadrę jest efektem m.in. automatyzacji pracy. Na jakie pensje można liczyć?

l  Młodszy programista – 4800 zł brutto

Mediana zarobków na stanowisku młodszego programisty wynosiła 4800 zł brutto. Prawie 46 % otrzymywało benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, a prawie 30 % dofinansowanie zajęć sportowych. Ponad 86 % osób pracuje na podstawie umowy o pracę.

l  Programista PHP i baz danych – 8000 zł brutto

Programiści PHP i baz danych mogli liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 8000 zł brutto. Pensja ta jest wyższa o prawie 3300 zł od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Prawie 44 % osób zatrudnionych na tym stanowisku zadeklarowało, że otrzymuje benefity w postaci dofinansowania zajęć sportowych, a blisko 38 % - dostęp do prywatnej opieki medycznej.

l  Key Account Manager (Inżynieria/Technika/Produkcja) - 10 500 zł brutto

Na zarobki w 2018 r. nie mogli narzekać key account managerowie, gdyż mediana wynosiła 10 500 zł brutto. Najczęściej przyznawanymi benefitami były: służbowy samochód do celów prywatnych (otrzymało go aż 72 % ankietowanych) i służbowy telefon do celów prywatnych ( 66% osób).

l  Starszy programista JAVA - 13 500 zł brutto

Starszy programista JAVA otrzymywał przeciętne wynagrodzenie w wysokości 13 500 zł brutto. Zatrudnieni na tym stanowisku mogli liczyć na benefity, takie jak: dofinansowanie języków obcych ( 35 % ankietowanych), dofinansowanie kursów/szkoleń ( 36 %), dofinansowanie zajęć sportowych ( 46 %), prywatna opieka medyczna (5 %).

Źródło: https://zarobki.pracuj.pl/ Dane pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych w 2018 roku. Mediana to wartość środkowa. Oznacza to, że połowa ankietowanych zarabiała powyżej, a połowa – poniżej podanej kwoty.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec