Młode osoby w internecie - jak wygląda ich życie?

18.06.2024
Młoda, smutna dziewczyna, rude włosy, otoczona przez nastolatków z telefonami, wyśmiewających ją

Niemal co piąta młoda dziewczyna mieszkająca w Polsce doświadczyła cyberprzemocy. Z badań przeprowadzonych na początku 2023 roku na zlecenie Amnesty International Polska, w których pytano o doświadczenie i skutki cyberprzemocy jasno wynika, że przemoc online to powszechne zjawisko, które krzywdzi tak samo jak inne formy przemocy – fizyczna, psychiczna, ekonomiczna czy seksualna. Co więcej, młode dziewczyny doświadczają przemocy w sieci dwukrotnie częściej niż dorośli Polacy i dorosłe Polki.

Młode osoby spędzają w sieci bardzo dużo czasu. Komunikują się ze sobą, oglądają filmy, słuchają muzyki czy podcastów, grają w gry, uczą się. Youtuberzy, streamerzy, tiktokerzy czy instagramerzy dawno zawładnęli siecią oraz sercami i głowami młodych osób. Zdarza się, że same zostają influencerami lub przynajmniej o tym marzą 2. Oprócz ogromnych korzyści, jakie niesie za sobą wszechobecność internetu w życiu młodych, wiąże się ona też z wieloma wyzwaniami.

Użytkownicy i użytkowniczki internetu nie tylko korzystają z tego co znajdą w sieci, ale też sami tworzą treści. To sprawia, że stają się odpowiedzialni za to co publikują. Niestety nie zawsze z tą odpowiedzialnością idą w parze zasady moralne i kultura wypowiedzi. Otwarcie tego medium i coraz większa dostępność mają swoją ciemną stronę.

Dla Ewy z Poznania, lat 18, największym problemem, z jakim się spotyka w internecie są fake newsy. “Przez nadmiar informacji w internecie często trudno mi znaleźć wiarygodne źródła” mówi. Matylda z Katowic, lat 16, zwraca uwagę na to, że “największym wyzwaniem związanym z social mediami jest powstrzymanie się od korzystania z nich. Większość aplikacji stworzona jest tak, aby odwracać naszą uwagę od rzeczy ważnych, jednocześnie powoli ogłupiając nasz mózg. Aktualnie ogromna grupa ludzi boryka się z problemem uzależnienia od social mediów: na podium najbardziej uzależniających plasuje się Tik Tok”.  Franciszek z Chełma, lat 15, również podkreśla to, że uzależnienie od internetu negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i życie społeczne młodych osób. I choć widzi wiele korzyści takich jak kontakt z przyjaciółmi czy rozwijanie swoich zainteresowań, zwraca uwagę na cyberprzemoc jako jedno z największych zagrożeń, mówiąc, że “W świecie wirtualnym, gdzie często możemy pozostać anonimowi, niektórzy ludzie wykorzystują tę anonimowość do obrażania, zastraszania i nękania innych użytkowników. To może prowadzić do emocjonalnych i psychicznych problemów oraz stwarzać toksyczną atmosferę w sieci”.

Internet ze względu na swój natychmiastowy charakter szybkość i ogólnodostępność są miejscem, w którym jak w zwierciadle skupiają się wszystkie negatywne zjawiska społeczne. Jednak nie jest tak, że w sieci złych rzeczy jest więcej i po zamknięciu komputera czy wyłączeniu telefonu te rzeczy znikają. Bardzo często osoba, która stosuje przemoc offline, robi to też w sieci. Doświadczenie przemocy jest prawdziwe, tak jak konsekwencje i emocje, które się z nim wiążą.

Cały artykuł na temat cyberprzemocy znaleźć można na stronie charaktery.pl.