Polski rynek pracy - skąd czerpać wiedzę?
Szukasz swojej drogi, ale nie wiesz, gdzie szukać informacji o rynku pracy? Przeczytaj ten artykuł!
Pojęcie "rynek pracy" niektórym wydaje się fantazyjne, jednak jest jak najbardziej trafne. Określeniem tym nazywamy rodzaj rynku, na którym "towarem" jest praca. Rynek pracy kształtowany jest więc przez podaż pracy i popyt na nią.
Tak jak na każdym rynku - tak i na rynku pracy możemy mieć deficyt - czyli niedobór, równowagę lub nadwyżkę, w tym konkretnym przypadku pracowników. Skąd więc wiedzieć, które zawody są obecnie poszukiwane, a w których może być ciężko znaleźć pracę?
Barometr Zawodów to bardzo ciekawe miejsce, w którym można odnaleźć szczegółową mapę Polski, podzieloną na województwa i powiaty, z której dowiemy się, kogo pracodawcy aktualnie poszukują do pracy.
W zakładce Infografika znaleźć można szczeółowe dane między innymi na temat liczby ofert pracy czy zarejestrowanych bezrobotnych.
Można wyszukać też prognozy dotyczące konkretego zawodu - na mapach, plakatach lub w tabelach.
Przykładowo, w roku 2024 prognozuje się, że w wielkopolsce brakować będzie między innymi nauczycieli przedmiotów zawodowych, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników ds. rachunkowości i księgowości czy ślusarzy.
W samym Poznaniu natomiast zapowiada się nadwyżka florystów i fotografów - osóby kształcące się w tych zawodach mogą więc mieć problemy ze znalezieniem pracy.
Wiele informacji statystycznych na temat rynku pracy można wyciągnąć też ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Znaleźć tam można między innymi statystyki gmin czy sprawozdania na temat samego rynku pracy.