Twoje profesjonalne CV - doradca zawodowy radzi

12.01.2024
Zdjęcie leżącego CV i okularów, zegara, długopisu

Chcesz stworzyć profesjonalne CV ale nie masz pojęcia, jak to zrobić? Doradca zawodowy Ci w tym pomoże!

Curriculum vitae to rozwinięcie skrótu CV. To łacińskie słowa oznaczają „bieg życia” lub „przebieg życia”. W Polsce w ten sposób określa się życiorys zawodowy. Jest to podstawowy i najważniejszy dokument aplikacyjny podczas rekrutacji do pracy.

Co powinno znaleźć się w Twoim CV?

Grafika - zdjęcie w CV, imię, nazwisko oraz stanowisko

Na samej górze CV powinno znaleźć się Twoje imię i nazwisko.

Pod nazwiskiem możesz również wpisać swoje stanowisko/swój zawód.

Zdjęcie jest kwestią sporną - część pracodawców odrzuca CV bez zdjęć, ale nie ma prawnego obowiązku dodawania go.

Nie musisz mieć profesjonalnego zdjęcia robionego przez fotografa. Nie musisz też zachowywać pełnej powagi. Nie dodawaj jednak zdjęć z kimś, z imprez, a już na pewno w stroju plażowym... 

Obecnie bardzo ciekawa i popularna część CV to profil zawodowy. Pracodawcy chętniej zaczynają lekturę CV od krótkiego opisu ostatnich doświadczeń, kluczowych umiejętności czy celów zawodowych, którymi kieruje się kandydat. Pożądany szczególnie w przypadku małego doświadczenia.

W widocznym miejscu powinien znaleźć się również dział kontakt - może to być u góry lub na przykład z boku Twojego dokumentu. W dziale kontakt podajemy zwyczajowo swój adres e-mail oraz nr telefonu, to tutaj również dopisuje się miejsce zamieszkania/poszukiwania pracy. Można tutaj również dodać profesjonalne profile (np. LinkedIn).

Grafika - pierwsza strona CV

Dział, który najbardziej będzie interesował pracodawcę to oczywiście doświadczenie zawodowe. Jeśli jest go mało lub nie jest spójne - nie dodawaj go na samej górze CV. Wtedy i tylko wtedy najpierw wypisz swoje wykształcenie. Pamiętaj o chronologii - najpierw wypisujemy najnowsze doświadczenie, nie na odwrót. Jeśli doświadczenia masz bardzo dużo - nie wypisuj wszystkiego. Wypisz jedynie kluczowe stanowiska, pokrewne dla tego, na które aplikujesz. Jeśli masz go mało - wypisz natomiast wszystko, co się da.

Wykształcenie również jest istotnym elementem Twojego CV. Podobnie jak doświadczenie - wypisujemy je od najnowszych. Jeśli ukończysz I stopień studiów - usuń ze swojego CV szkołę średnią. W tym miejscu skup się na szkołach - kursy i szkolenia wypisz osobno.

Dział Umiejętności to miejsce, w którym warto skupić się na konkretach. Oczywiście - możesz dopisać tu również "odporność na stres" czy "komunikatywność", ale zacznij od czegoś konkretnego - wymień tu przede wszystkim programy które znasz, maszyny, które obsługujesz itp.

Języki to szczególnie istotny dział dla pracodawców, którzy oczekują ich znajomości. Tu również warto skupić się na konkretach - darujcie sobie raczej skale, kropki czy "średniozaawansowany", postawcie na profesjonalizm - B1/B2 to poziom komunikatywny (średniozaawansowany).

Grafika - druga strona CV

Co natomiast w CV robią zainteresowania...?Dużo! Po pierwsze pokazują Cię z bardziej "ludzkiej" strony. Po drugie, mogą pomóc odkryć Twój potencjał. Po trzecie - osoby bez żadnych zainteresowań mogą wydawać się podejrzane i "sztywne". Staraj się wybrać najciekawsze  zainteresowania. Nie wpisuj ogólników typu "kino" czy "książki" - 3/4 osób wpisze coś takiego, a Ty przecież chcesz się wyróżnić. W tym dziale również nie naginaj rzeczywistości - pracodawcy lubią o to pytać, a głupio dać się złapać na kłamstwie...

Na dole CV koniecznie dodaj klauzulę. Może to być pełna zgoda (po lewej stronie) lub jej skrócona wersja: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Gratulacje, Twoje CV jest gotowe!

Chcesz je skonsultować, poprawić...? A może znasz już teorię, ale nie wiesz, gdzie zrobić ładne CV? Skontaktuj się z naszym doradcą zawodowym i stwórz oryginalny dokument aplikacyjny: magdalena.borowiak@up.poznan.pl